Úvodní strana Aktuality STŘEDOČESKÝ KFS SPOUŠTÍ UNIKÁTNÍ PROJEKT: STAŇTE SE ROZHODČÍM PRO DĚTI!

STŘEDOČESKÝ KFS SPOUŠTÍ UNIKÁTNÍ PROJEKT: STAŇTE SE ROZHODČÍM PRO DĚTI!

V poslední době je stále větším problémem nedostatek rozhodčích, zejména v nejmladších kategoriích. I když Středočeský krajský fotbalový svaz zatím nedosahuje kapacitní nouze, Komise rozhodčích a Komise mládeže SKFS se rozhodly společně vytvořit projekt s názvem Seminář rozhodčích pro malé formy fotbalu, který se zaměřuje na fotbal pro nejmladší hráče.

Komise rozhodčích SKFS pracuje na novém statutu specificky pro rozhodčí této kategorie. Tento kurz bude otevřený pro širokou veřejnost a absolventi budou mít možnost pískat zápasy nejmladších dětí, které hrají tzv. fotbal malých forem.

První jednodenní seminář se uskuteční v sobotu 24. června v Praze ve spolupráci s Fakultou tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. „Tento seminář se stává součástí projektu celoživotního vzdělávání v rámci FTVS. Účastníci budou mít také možnost získat oficiální certifikát ze strany FTVS, což jim poskytne uznání za jejich úsilí a zapojení. Během kurzu se budou konat přednášky zaměřené na pravidla malých forem hry s pedagogickým výkladem. Kromě toho se budou konat další přednášky z oblasti psychologie, první pomoci a vývojové fyziologie. Na těchto přednáškách se budou podílet odborníci z Fotbalové asociace ČR i z Fakulty tělesné výchovy a sportu. Tím bude zajištěna kvalitní a komplexní výuka, která pokryje různé důležité aspekty rozhodčího pro malé formy fotbalu,“ upřesnil Milan Kormaník, předseda Komise mládeže SKFS.

Cílovou skupinou pro statut rozhodčího malých forem jsou noví rozhodčí z řad veřejnosti a mladí rozhodčí, kteří se zaměřují pouze na tuto formu fotbalu a nemají zájem pískat zápasy dospělých. „Budeme hledat nové a mladé rozhodčí, kteří třeba nechtějí pískat dospělý fotbal a zůstanou jen u této formy. Dalším přínosem může být fakt, že rozhodčího začne pískání bavit na tolik, že si dodělá další potřebné kurzy a stane se právoplatným rozhodčím pro všechny soutěže,“ uvedl Petr Blažej, předseda Komise rozhodčích SKFS.

Dalším krokem v návaznosti na tento seminář by mělo být zakotvení statutu rozhodčího malých forem v řádu Rozhodčích FAČR, o čemž probíhají jednání s vedením KR FAČR.

Myslíme si, že tento projekt by mohl v budoucnosti přilákat a vzdělávat nové mladé rozhodčí i fanoušky mládežnické kopané a zároveň pomoci s nedostatkem rozhodčích, který je momentálně nejvíce patrný právě při mládežnických utkáních,“ dodal Milan Kormaník.

Tento seminář a jeho obsah ukazují, že Středočeský KFS a jeho příslušné komise si dávají záležet na kvalitním vzdělávání rozhodčích. Je to důležitý krok k podpoře rozvoje rozhodčích v prostředí určeném pro děti.

Přihláška na seminář je určitě skvělou příležitostí pro ty, kteří se chtějí stát rozhodčími pro děti a získat cenné znalosti a certifikaci.

PŘIHLÁSIT SE NA SEMINÁŘ

01.06.2023